פרינטיים
ברירת-מחדל  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 עיקבו אחרינו ב-Pinterest

חיפוש באתר:
Custom Search
 


כותב המאמר: עו"ד גיל גולדרייך
26.10.2008

תאונה כתוצאה מנפילה ברכבת מהווה תאונת דרכים.
זכויות_רפואיות
אנשים רבים נוסעים מדי יום ברכבות. במאמר זה נדון בפציעות וחבלות אשר מתרחשות ברכבת. מטבע הדברים חלק מהנוסעים נחבלים ונפצעים במהלך הנסיעה ברכבת. מרבית התאונות ברכבת מתרחשות במהלך העלייה והירידה במדרגות הרכבת.
אנשים רבים חושבים בטעות, שרק כאשר הרכבת מעורבת בתאונת דרכים עם רכב אחר כגון התנגשות ברכבת אחרת או התהפכות של הרכבת מכל סיבה שהיא או התנגשות באוטובוס, משאית, טרקטור, סמיטריילר, טנדר, מונית וכו.. מדובר בתאונת דרכים. מסתבר, שבמרבית המקרים בהם הנוסעים ברכבת מקבלים פיצוי על פיחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לא מעורב בתאונה כלי רכב נוסף. מרבית תאונות הדרכים ברכבת, מקורן בנפילות ובפציעות, שמתרחשות בתוך הרכבת מסיבות שונות ומגוונות.

חשוב לדעת, שאם נוסע נופל ונחבל בתוך הרכבת במהלך נסיעה, מדובר בתאונת דרכים והוא זכאי לפיצוי מהחברה שביטחה את הרכבת בפוליסת ביטוח חובה. יש להדגיש שאין צורך אפילו בבלימה פתאומית של הרכבת אשר עלולה לגרום למעידות ולפציעות של הנוסעים. אפילו, אם הנוסע נפל תוך כדי נסיעה ברכבת עקב איבוד שיווי המשקל, מגיע לו פיצוי על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.
להלן רשימה חלקית של פגיעות ופציעות בעת נסיעה ברכבת שמוגדרות כתאונת דרכים ומזכות את הנפגעים בפיצוי כספי :
מרבית הפציעות ברכבת מתרחשות בזמן הירידה או העלייה לרכבת. נסיבות תאונות אלה הינן מגוונות וכוללות בין השאר:
א. מעידה במדרגות הרכבת בזמן העלייה לרכבת או בזמן הירידה ממנה.
ב. נפילה ברכבת או מהרכבת לפני שהנוסע הספיק לרדת,
ג. סגירת דלת הרכבת על איבר בגופו של הנוסע שלא הספיק לעלות לרכבת או שלא הספיק לרדת ממנה.
גם במהלך הנסיעה ברכבת מתרחשות תאונות בנסיבות שונות:
א. נפילה של נוסע ברכבת, כאשר הרכבת התחילה לנסוע ובטרם הנוסע הספיק לשבת על אחד המושבים,
ב. נוסע שעומד במהלך הנסיעה ברכבת (היות ואין די מקומות ישיבה), לעיתים מאבד את שיווי משקלו נופל ונחבל,
ג. נוסע שנחבל עקב בלימת חירום של נהג הרכבת,
ד.נוסע שהולך בתוך הרכבת בזמן הנסיעה מועד ונופל.
פציעות אלה מוגדרות כתאונת דרכים המזכה את הנוסע בפיצוי כספי לכל דבר ועניין גם אם הרכבת לא הייתה במצב של נסיעה בזמן התאונה.
יש לציין, שגם במקרה שבו הנפגע נפל או נפגע באשמתו הוא זכאי לפיצוי. לדוגמא: אם הנוסע, שנפצע לא ישב על אחד המושבים בזמן הנסיעה (למרות שהיו מספיק מקומות ישיבה פנויים) או נוסע שהתחיל לרדת מהרכבת לפני שהרכבת עצרה עצירה מוחלטת.
טיפים ועצות לפעולה במקרה של פציעה ברכבת
חשוב להקפיד על מספר כללים, על מנת להבטיח קבלת פיצוי מלא וראוי על הנזק, שנגרם בתאונת דרכים בעת נסיעה ברכבת:
א.יש לרשום את הפרטים המלאים של הסדרנים/כרטיסנים שנמצאים באותה רכבת.
ב.יש לשמור את כרטיס הנסיעה ברכבת.
ג. חשוב לבקש מנהג הקטר את שמו המלא ואת מס' הנהג שלו.
ד.כדאי לקבל פרטים של העדים לתאונה, לרבות כתובות ומספרי טלפון.
ה.יש לדווח גם להנהלת תחנת הרכבת על אירוע התאונה ולרשום את הפרטים המלאים של הפקיד/מנהל, שקיבל מהנוסע את הדיווח.
ו.חשוב מאוד, לפנות לקבלת טיפול רפואי סמוך למועד החבלה (רצוי חדר מיון של בית חולים). יש לדאוג שהרופא/אחות ירשמו את נסיבות התאונה ובעקר את העובדה שהתאונה הייתה לדוגמא מדלת של רכבת ולא סתם דלת או שהנפילה הייתה ממדרגות הרכבת ולא מסתם מדרגות.
ז.רצוי מאוד לערוך רישום גם לגבי המיקום המדויק, שבו התרחשה התאונה והשעה שבה התרחשה התאונה וזאת על מנת להקל אח"כ על ניהול התיק.
ח.יש לפנות ולדווח למשטרת התנועה. במהלך הדיווח יש להקפיד לדייק בציון נסיבות התאונה. לפעמים ניסוח לא נכון במשטרת התנועה עלול לסבך את התיק.

מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין אשר בקיא בתחום נזקי גוף ובפרט בפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, על מנת שידריך את הנפגע כיצד עליו לפעול. עורך הדין יפנה בשמו של הנפגע אל חברת הביטוח אשר מבטחת את הרכבת בפוליסת ביטוח חובה. רצוי כי הנפגע לא יפנה בעצמו אל חברת הרכבת או אל חברת הביטוח של הרכבת, אלא שיעשה זאת באמצעות עורך דין.
יש לציין, שתאונה ברכבת יכולה להתרחש גם "בדרך הקלאסית" קרי, תאונה שבה הרכבת הייתה מעורבת בתאונה עם כלי רכב אחר. גם במקרה זה יש להצטייד בכל הפרטים שצוינו לעיל כמו במקרים של נפילות ומעידות בתוך הרכבת.
את חישוב גובה הפיצוי יצטרכו הנפגעים להוכיח בהתאם לכללים המפורטים בחוק ובפסיקה. בין האמצעים להוכחת גובה הנזק נמנים: חוות דעת רפואית, שיכתוב רופא מומחה אשר ימונה בהסכמת הצדדים או ע"י בית המשפט, קבלות על הוצאות נסיעה, כאב וסבל, אישורים על הפסדי השתכרות, אישורים של עזרת צד ג' (מטפלת, עוזרת) ועוד.
תאונות רכבת רבות נחשבות כאמור בנוסף להיותן תאונות דרכים, גם תאונות עבודה. כאשר הנוסע שנפגע בתאונה היה בדרכו מהבית לעבודה או מהעבודה הביתה תחשב התאונה ברכבת לתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה. במקרים אלה, על הנפגע לפנות למוסד לביטוח לאומי בתביעה לקבלת פיצוי וזאת במקביל לתביעת חברת הביטוח של הרכבת. במילים אחרות במקרה זה זכאי מי שנפצע בתאונת רכבת לקבל פיצוי גם מחברת הביטוח של הרכבת וגם מהמוסד לביטוח לאומי.

חשוב!!!
בטרם נקיטת צעדים כלשהם יש להתייעץ עם עורך דין המיומן בתאונות רכבת ושמתמחה בתביעות של תאונות דרכים.
אנא פנה אלינו לקבלת יעוץ חינם!
1800-229-444
אתרנו באינטרנט:
www.gil-law.co.ilGo Back  Print  Send Page
פינת הילדים
 

הוספה למועדפים
  |  הפוך לעמוד הבית    |  תנאי השימוש באתר | מפת האתר  | 
כל הזכויות שמורות © לפרינטיים 2018