פרינטיים
ברירת-מחדל  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 עיקבו אחרינו ב-Pinterest

חיפוש באתר:
Custom Search
 מיכל י.
13.5.11

רבים מאיתנו גדלו על משפטים שקשורים לאוכל שהשתרשו לנו טוב טוב במוח והשפיעו על ההרגלים שלנו.
המשפטים האלה לעתים קרובות גרמו לנזק יותר מאשר לתועלת, מכיוון שהם יצרו אצלנו הרגלים מגונים של אכילה מרובה או לא בריאה.
להלן כמה משפטים כאלה:

לא זורקים אוכל- הפחד הזה מלזרוק אוכל, שנפוץ במיוחד אצל ניצולי שואה, שורדי תקופת הצנע וצאצאיהם, גרם לנו לאכול את הכל מהצלחת גם אם היינו שבעים. יש כאלה שגם מחסלים את השאריות מהסיר, העיקר לא לזרוק אוכל. הגיע הזמן למגר את המשפט הזה ולהגיד: "כן זורקים אוכל". עדיף לזרוק את האוכל לפח מאשר להכניס אותו לגוף שלך ולהפוך אותו לפח הזבל.

ילד טוב משאיר צלחת ריקה- רבים מאיתנו גדלו עם הורים שעמדו להם על הראש וביקשו שנגמור את הכל מהצלחת. גם אם שבענו וגם אם האוכל לא טעים לנו.
ההרגל הזה גרוע כי הוא גם פיתח בנו רגשות אשמה שמישהו טרח והכין בשבילנו את האוכל, וזה לא יפה שאנחנו לא נסיים את כל מה שהגישו לנו. רגשות האשם האלה גורמים  לנו לאכול יותר ממה שאנחנו רוצים וצריכים, רק כדי לרצות את מי שהכין לנו את האוכל, וכמובן להשמין. "מותר להשאיר את הצלחת לא ריקה". אפילו רצוי. מחקרים גילו שהרבה יותר בריא להשאיר רק 80% מהקיבה מלאה.

בריא לאכול את הקשה של הלחם- משום מה, עד היום יש כאלה שמאמינים שלאכול את ה"קשה של הלחם", כלומר את הקרום שלו, זה יותר בריא מהחלק הרך שלו. יש כאלה שחושבים שזה טוב לשיניים. האמת היא שזה שטויות. אין לחלק הקשה של הלחם שום יתרון תזונתי על פני החלק הרך שלו. הוא עשוי מאותם מרכיבים והוא בסך הכל שונה במירקם. בגלל שעדיף לא לאכול הרבה לחם, יהיה יותר טוב אם דווקא תוותרו על חלק ממנו.

אין משיחין בשעת הסעודה- הפתגם המקורי הוא "אין משיחין בשעת הסעודה פן יקדים קנה לוושט". מטרת הפתגם היא להגן על הסועד מפני חנק. אם נדבר בזמן האוכל, הסוגר שחוסם את קנה הנשימה עלול להימצא בטעות במקום הלא נכון ולחסום דווקא את הוושט, הצינור שממנו מגיע האוכל לקיבה. האוכל יכנס לקנה הנשימה ואנחנו נחנק.
בגן היינו מדקלמים את המשפט: "הארוחה כה טעימה- אין משיחין בשעת הסעודה".
המשפט נכון לילדים קטנים שעדיין לא שולטים היטב בפעולות האכילה, אבל ברגע שמתבגרים ושולטים היטב, הארוחה היא דווקא מקום בו נפגשים ומדברים. הארוחה היא זמן איכות לקיים שיחות ואם כבר, עדיף שנעסוק בזמן הארוחה בדיבורים וכך נפחית האכילה.

תאכל את מה שבישלת- משמעות הביטוי היא "תישא בתוצאות של מעשיך". אבל שוב, בתת מודע השתרש לנו ההרגל לאכול את מה שבישלנו, כלומר שאם הכנו משהו אנחנו נאכל אותו בכל מקרה, גם אם זה לא טעים לנו או שאנחנו שבעים. ולאכול רק בגלל שחבל זה לא בריא וזה משמין. לכן, גם אם טרחתם ובישלתם משהו, אתם לא חייבים לאכול אותו. עדיף לזרוק לפח.

לעוד כתבות בנושא דיאטה                   רוצה לקבל טיפים ועצות לדיאטה באי מייל שלך?

Go Back  Print  Send Page
פינת הילדים
 

הוספה למועדפים
  |  הפוך לעמוד הבית    |  תנאי השימוש באתר | מפת האתר  | 
כל הזכויות שמורות © לפרינטיים 2018