פרינטיים
ברירת-מחדל  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 עיקבו אחרינו ב-Pinterest

חיפוש באתר:
Custom Search
 


מהי חבות ההורים במזונות ילדים עפ"י הדין הנהוג בישראל?


לפי הדין החל על יהודים בישראל, האב הוא זה החייב ב"מזונות הכרחיים": מימון צרכיהם הבסיסיים וההכרחיים של ילדיו הקטינים, כמו כלכלה, דיור, ביגוד וחינוך.

האם לעומת זאת, אינה חייבת עפ"י הדין להשתתף במימון המזונות ההכרחיים.
ייתכן שהאם תחוייב להשתתף במימון צרכים אחרים של הילדים שאינם בבחינת מזונות הכרחיים (לדוגמא: חוגים). חיוב האם אינו קורה באופן אוטומטי והוא נקבע בהתאם ליכולת השתכרותה ויכולתה הכלכלית. רק במקרה שהאם נמצאת כבעלת יכולת כלכלית מתאימה (בלשון הפסיקה- "אמידה"), היא תחוייב להשתתף במימון הוצאות לא הכרחיות של הקטינים.
כאשר בית המשפט פוסק מזונות הכרחיים לקטינים הוא בודק את יכולת ההשתכרות של האב ובהתאם לכך קובע את סכום דמי המזונות בהם יחוייב.
השתכרותה של האם ויכולותיה הכלכליות נבדקות רק כאשר בית המשפט קובע כי הקטינים זכאים למימון הוצאות שאינן בבחינת מזונות הכרחיים.

בשנת 2005 יצאו מלפני בית המשפט העליון שני פסקי דין שעוררו מהפכה בשאלת חלוקת הנטל במימון מזונות הילדים.
בית המשפט העליון קבע כי ראוי ונכון לחייב את האם להשתתף במימון הוצאות הכרחיות של הילדים ולא רק במימון ההוצאות הלא הכרחיות. בפסיקה זו קבע ביהמ"ש כי בכל מקרה שבו דן ביהמ"ש במזונות ילדים, חובה עליו לבדוק גם את יכולותיה הכלכליות של האם.
כמו כן חובה על בית המשפט לפסוק דמי מזונות עבור הילדים תוך שהוא מחלק את נטל מימון הוצאות הילדים בין שני ההורים בהתאם ליחס בין יכולותיהם הכלכליות.
למרות הקשיים ביישום הכלל החדש, לאט לאט בתי המשפט לענייני משפחה מצליחים ליישם אותו. יותר ויותר פסקי דין של בית המשפט לענייני משפחה מחילים דין שווה לאב ולאם בחלוקת נטל מימון מזונות הילדים.
כאשר נקבע סכום המזונות נלקחות בחשבון היכולת הכלכלית של האם מול האב.


Go Back  Print  Send Page
פינת הילדים
 

הוספה למועדפים
  |  הפוך לעמוד הבית    |  תנאי השימוש באתר | מפת האתר  | 
כל הזכויות שמורות © לפרינטיים 2018