פרינטיים
ברירת-מחדל  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 עיקבו אחרינו ב-Pinterest

חיפוש באתר:
Custom Search
 
 

זה יכול לקרות בפייסבוק, בטוויטר, באינסטגרם, בווטסאפ, בפורומים ובכל אתר אינטרנט שיש בו אינטראקציה חברתית.

זה יכול לקרות לילד שלך ולכל ילד שגולש באינטרנט לבדו. בינינו, מי יושב כל הזמן עם הילד שלו ורואה מה הוא עושה באינטרנט? בואו נודה באמת. לרובנו, האינטרנט הוא כמו טלויזיה. בייביסיטר שמעסיק את הילד כדי שלנו יהיה קצת שקט והם לא יהיו משועממים.

האינטרנט הוא עולם. האינטרנט הוא כוכב לכת וירטואלי שיש בו חיים משלו. כשאתה בתוך האינטרנט, אתה יכול לטייל בין כל כך הרבה מקומות שונים ומשונים באמצעות הזזת העכבר בלבד.

באינטרנט אתה יכול ללמוד דברים חדשים. גם דברים שהמבוגרים לא רוצים שתראה. אתה יכול גם להגיד מה שאתה רוצה בלי שאף אחד ישמע ויגיד לך שאתה מדבר לא יפה ושתפסיק עם זה.

בעקבות מקרי הבריונות הרבים שברשת, שבהם ילדים ובני נוער הציקו, קיללו והשפילו ילדים אחרים, מקרים שהסתיימו כמה פעמים בהתאבדות של קורבן ההצקות, כמו המקרים המזעזעים של הנער דוד-אל מזרחי ז"ל ואמנדה טוד מארה"ב, גוגל יצאה בשיתוף עם ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) בפרוייקט שומרי מסך (Webrangers), שמטרתו להעלות את המודעות להשפעה הרעה שיש להתנהגות בריונית ברשת ולהפוך את האינטרנט למקום בטוח יותר.

הצקות ברשת האינטרנט לא קורות בדרך כלל בתוך חלל וירטואלי בלבד. בדרך כלל הקורבן להצקות סובל מהן גם בבית הספר. 
בבית הספר הוא סובל מאלימות מילולית של ילדים שמקללים אותו, מעליבים אותו, מחרימים אותו ולפעמים גם מאלימות פיזית.

כשילד כזה חוזר הביתה, הוא אמור לחזור למקום המפלט שלו. המקום המוגן והבטוח. אבל זה לא כך. ההצקות וההשפלות נמשכות 24 שעות ביממה במרחב הוירטואלי. הן נותנות הרגשה שאין לאן לברוח וכל העולם יודע, רואה ושותק. כל העולם רואה את ההשפלות הפומביות ולא עושה דבר כדי לעצור את זה. כולם רואים את זה בפייסבוק ולא עושים כלום כדי לעזור. תארו לכם איזו הרגשה של בדידות וניכור זה נותן.

הבריונות ברשת מופיעה בכל מיני צורות: הצורה הפשוטה ביותר היא לכתוב סטטוסים מעליבים בקיר של קורבן ההצקות. נגד זה הקורבן יכול להתגונן באמצעות חסימה. לכן יש דרכים נוספות ומתוחכמות יותר, שנגדן קשה לקורבן להתגונן: היא יכולה להופיע בצורה של הקמת קבוצות נגד הקורבן. קבוצות שקוראות להחרים אותו ומשמיצות אותו. קבוצות יכולות לקום בעוד מקומות, גם בסמארטפונים, באפליקציית הווטסאפ (Whatsapp) למשל.
הבריונות מופיעה גם בצורת התחזות לקורבן. פתיחת חשבונות בשמו של הקורבן והפצת שקרים בשמו, לפעמים גם התחזות במטרה ליצור סכסוכים בינו לבין החברים היחידים שעוד נותרו לו. אין גבול ליצירתיות מוחם של המתעללים.
ילד או ילדה שעוברים התעללות בבית הספר ואחר כך במרחבי הרשת הוירטואלית מרגישים שאין להם לאן לברוח. כל העולם נגדם. בגלל זה בריונות ברשת היא כל כך מסוכנת ועלולה להביא לתוצאות קיצוניות.

חשוב מאד להעלות את המודעות של הילדים לכאב הרב שהתנהגות כזו גורמת. חשוב שיבינו למה זה עלול לגרום.
הפיצו את הסרטונים כמה שיותר בקרב החברים שלכם.
כשאתם רואים קבוצה וירטואלית שהנושא שלה הוא שנאה כלפי מישהו, גם אם אתם לא מכירים אותו, דווחו לפייסבוק. הם יבטלו את הקבוצה.
כשאתם רואים מישהו מתחזה, דווחו עליו.
הורים, בידקו מה קורה עם הילדים שלכם באינטרנט. איפה הם גולשים, לאילו תכנים הם נחשפים, מה הם עושים. אל תתנו להם להיות קורבנות להתעללות וגם לא להתעלל בעצמם.
אל תתנו יד לבריונות ברשת ובבית הספר. עיזרו למנוע אותה. אתם יכולים.

קישור לפרוייקט שומרי המסך של גוגל -thewebrangers.


נכתב על ידי: מיכל וקנין
9/1/13
 


Go Back  Print  Send Page
פינת הילדים
 

הוספה למועדפים
  |  הפוך לעמוד הבית    |  תנאי השימוש באתר | מפת האתר  | 
כל הזכויות שמורות © לפרינטיים 2018