פרינטיים
ברירת-מחדל  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 עיקבו אחרינו ב-Pinterest

חיפוש באתר:
Custom Search
 


מקובל לחשוב, לפחות בחברה שאני חי בה שהיא חילונית למהדרין, שבת מצווה היא בסך הכל תירוץ לעשות מסיבה גדולה ורועשת, עם תלבושת מפוארת ואביזרים נוצצים, באולם יקר או מועדון רועש עם כמה שיותר אטרקציות.
יש כאלה שחושבים שצריך לעשות לבת מסיבה הכי גדולה, הכי יקרה ומרשימה עם הכי הרבה דברים חדשניים ומקוריים שלא נראו עוד קודם.
הבת הראשונה שחגגה בת מצווה בכיתה של הבת שלי עשתה אותה במתנ"ס. הילדה שאחריה עברה למועדון, אחר כך היתה מישהי שהזמינה את כולם ליאכטה ואחרת להופעה של זמר מאד מפורסם ומי יודע מה יהיה בהמשך.


הייתי רוצה שבמקום השואו והזוהר הנוצץ והמזויף שמתלווה למושג "בת מצווה", יהיה בה התוכן האמיתי, המשמעות של המושג בת מצווה בעיני היהדות.
הבעיה היא שהבת שלי לא מקשיבה לי וטוענת שאני "חופר". היא רוצה בת מצווש גדולה ומרשימה שכולם יזכרו ויגידו שהיא היתה הכי שווה. אז אולי אם יש בכל זאת מישהי שקוראת, קבלי כמה עובדות קצרות על מה זה באמת בת מצווה:

בת מצווה הוא הגיל שבו בת ישראל נכנסת לשלב בחיים שבו היא חייבת במצוות. זהו הגיל שבו הילדה הופכת לנערה בוגרת. בתלמוד נאמר: "בת שתים עשה שנה ויום אחד- נדריה קיימין" (נידה מ"ה, ע"ב). משמעות הפסוק היא שהאחריות על מעשיה של הילדה חלים עליה ועל החטאים שלה היא משלמת בעצמה.

על פי הדת יש כמה גישות לחגיגת בת מצווה של הילדה המגיעה לגיל המצוות. גישה אחת אומרת שאין לחגוג בת מצווה, גישה שנייה אומרת שצריך לעשות מסיבה קטנה וצנועה וגישה שלישית אומרת שלמה לא, צריך לחגוג בגדול (אבל כמובן בגבולות הטעם הטוב).

ההגעה למצוות אצל הבנות היא בגיל 12 והיא מקבילה להגעה למצוות אצל הבנים, בגיל 13. הסיבה לכך שבנות מגיעות למצוות שנה קודם מאשר הבנים היא שהנערות מקדימות את הבנים בהתבגרות הגופנית שלהן, ועפ"י חז"ל ההתבגרות הגופנית המוקדמת מעידה גם על בגרות נפשית.

המקבילות לרעיון הבת מצווה בדתות אחרות:
בתרבויות אמריקה הלטינית חוגגים לבנות בגיל 15 את הקינסניירה. זוהי מסיבה גדולה ששונה ממסיבת יום הולדת רגילה ומסמלת את המעבר של הילדה הצעירה לבגרות.
אצל הנוצרים, בעיקר בצפון אמריקה בקרב הפרוטסטנטים, ישנו טקס דתי שמקוים על ידי הכומר שנקרא סקרמנט הקונפירמציה (אישור או אישוש). בטקס זה שנערך בגיל 13 או 14, עוברים הנערים והנערות משיחה בשמן קדוש שבעצם מקבלת אותם לחיק הנצרות. אצל הקתולים מקובל לערוך את הטקס הזה כבר בגיל 7.
אצל הפיליפינים, כשנערה מגיעה לגיל 18 היא עוברת טקס הופעה ראשונה שנקרא Philippine Debut. גם כאן יש מסיבה גדולה ומה שמיוחד בה הוא שהפיליפינים עורכים נשף מיוחד שבו 9 זוגות של צעירים פיליפינים, או כמה קבוצות של 9 זוגות. החוגגים לובשים תלבושת אחידה שנבחרת על ידי בעלת המסיבה ואילו בעלת המסיבה מחליפה שמלות במהלך הערב כרצונה.
בסין נערות חוגגות את הגעתן לבגרות בטקס שנקרא ג'י לי (Guan Li).
בדרום הודו נערות חוגגות כשהן מקבלות בפעם הראשונה את הווסת שלהן בטקס שבו הן טובלות באמבטיה שנקראת "מנגל נירטו ויזה" (Mangel Neeratu Vizah) ואחר כך מתלבשות כמו כלה וחוגגות עם דודותיהן.

יש שתי מצוות שמסמלות האחריות שמקבלת בת ישראל על מעשיה כשהיא מגיעה לגיל המצוות: המצווה האחת היא התפילה והיא מבטאת את הקשר שבין האדם למקום. המצווה השנייה היא הדלקת נרות שבת. אור נרות השבת מסמל את השינוי והשאיפה לטוב שבכוחה לשנות גם מצבים כואבים בין אדם לחברו והיא מעידה גם על הקשר שבין אדם לבורא עולם.

עוד נושאים שבהם מקבלת הנערה אחריות הם נושאים שבין אדם לחברו כמו חסד, עזרה לזולת וכיבוד הורים.

ליחצו כאן לקריאה נוספת על המקור לחגיגות הבת מצווה ביהדותעוד כתבות, טיפים ועצות על בת מצווה:
 

בת מצווה ביהדות

 

שמלות לבת מצווה- איפה אפשר לקנות

 

שמלות בת מצווה בחינם

 

שמלות בת מצווה שאפשר לקנות באינטרנט

 

אטרקציות לבת מצווהGo Back  Print  Send Page
פינת הילדים
 

הוספה למועדפים
  |  הפוך לעמוד הבית    |  תנאי השימוש באתר | מפת האתר  | 
כל הזכויות שמורות © לפרינטיים 2018