ברירת-מחדל  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 עיקבו אחרינו ב-Pinterest

חיפוש באתר:
Custom Search
 


ישנו סיפור שמסתובב ברשת, על צירוף המקרים המוזר ביותר שאי פעם תועד: טביעתן של שלוש ספינות באותו המקום שהניצול היחיד בהן היה אדם עם אותו שם בכל פעם: יו וויליאמס (סרטון מצורף למטה):
ב-5 בדצמבר 1664 טבעה ספינה במייצרי מנאי (Menai) מול חופי ויילס שבאנגליה. כל 81 הנוסעים מתו, חוץ מאחד. שמו היה יו וויליאמס.


ב-5 בדצמבר 1785 שקעה במצולות ספינה אחרת עם 60 נוסעים באותו המקום, מייצרי מנאי שמול חופי וויילס. הניצול היחיד היה אדם בשם יו וויליאמס. בשנת 1820, ב-5 בדצמבר, ספינה שלישית טבעה במייצרי מנאי. כל 25 הנוסעים על הסיפון טבעו פרט לאדם אחד, ששמו היה, ניחשתם נכון, יו וויליאמס.
כך עוברת האגדה האורבנית מדור לדור, ואיתה השאלות האם השם יו וויליאמס מגן על בעליו מפני טביעות, או שמא מביא מזל רע על מי שיוצא איתו להפלגות?
אך האם הסיפור אמיתי או שהפרטים שונו מעט או הושמטו כדי לתת לו עניין ונופך מסתורי?
מסתבר שהסיפור כמעט נכון. בספר שפורסם בשנת 1851 מאת הסופר Cliffe, "הספר של צפון וויילס", מופיעה הערת שוליים בעמוד 155 שלפיה שתי ספינות טבעו ב-5 בדצמבר, האחת בשנת 1664 והשנייה בשנת 1785. בשתיהן הניצול היחיד היה אדם בשם יו וויליאמס.
פרטי הטביעה של הספינה בשנת 1820 היו מעט שונים. היא התרחשה ב-5 באוגוסט, לא בדצמבר, אבל יו וויליאמס היה היחיד ששרד.
עוד מוסיף הסופר כי ב-20 במאי 1842 שוב טבעה ספינה במיצרי מנאי, סמוך למקום שבו טבעו הספינות הקודמות. הפעם ניספו 15 נוסעים מלבד אחד ששמו היה ריצ'רד תומס.

ספר נוסף בשם "מדריך צפון ויילס" שנכתב על ידי פרנסיס קוהלאן ופורסם בשנת 1860, חוזר על סיפורן של שלושת הספינות הטרופות ומספר גם הוא על הספינה שטבעה בשנת 1842.

יש עוד ראיות תיעודיות לגבי מה שקרה בשנת 1785, כשהספינה הראשונה טבעה. בספרו של הכומר ויליאם בינגלי, "צפון וויילס, כולל הנוף שלה, העתיקות שלה ומנהגיה", בעמודים 281-286 מתוארת הבריחה של יו וויליאמס מהספינה הטובעת ב -5 בדצמבר 1785.

גרסה אחרת של הסיפור: בתאריך 10 ביולי 1940, ספינה בריטית הוטבעה על ידי מוקש גרמני. רק שני אנשים שרדו, גבר אחד ואחיינו - לשניהם קראו יו וויליאמס.
הספינה שטבעה עם יו וויליאמס
מקור
דבר אחד ברור מסיפורם של יו והדוד שלו יו- יו וויליאמס הוא לא שם נדיר בוויילס. במאה ה-15 היה מגוון מצומצם של שמות פופולריים כמו ג'ון, ויליאם ותומס. כמו כן, שמות המשפחה הקבועים אומצו בתקופה זו בהדרגה ובוויילס הרבה פעמים הבנים לקחו את שמו הפרטי של אביהם והפכו אותו לשם משפחתם. כך בנו של ויליאם קרא לעצמו ויליאמס. השמות הפרטיים הפופולריים הפכו לשמות משפחה נפוצים, לכן הצירוף של השם "יו וויליאמס" היה מאד נפוץ במחוז וויילס.
נקודה נוספת שמבהירה את הסיפור, שכוללת גם את הספינה עם הניצול היחיד ריצ'רד תומאס, בשנת 1842, היא שמייצרי מנאי הם מקום קשה במיוחד למעבר, עם זרמים חזקים של מים וים סוער. אם מקשיבים רק לגרסה הקצרה של הסיפור, שמובאת בסרטון, חושבים שרק שלוש סירות טבעו במיצרים הללו במשך 200 שנה. אבל המספר האמיתי של הסירות שטבעו שם היה במציאות גדול בהרבה.
בסופו של דבר, נראה שהסיפור על הספינות הטבועות והניצול היחיד יו וויליאמס הוא לא צירוף מקרים מדהים כמו שמתארים אותו. השם יו וויליאמס היה שכיח למדי והמים במיצרי צפון ויילס הם מאד בוגדניים. על פני תקופה של כמעט מאתיים שנה לא מן הנמנע כי יהיו שלושה ניצולים יחידים באותו השם. צירוף המקרים לגבי התאריכים הוא פחות סביר, אם כי על פני תקופה של יותר מ -100 שנים, גם זה יכול לקרות.
אבל עדיין זאת אחת מהאגדות האורבניות על הים הטובות ביותר בכל הזמנים.
מפה של מיצרי מנאי שבוויילס, אנגליה
הסרטון:


 
עוד סיפורים קצרים:
 

בזכות הביצים- סיפור קצר מאת יואל ירון

 

סיפורים בני 6 מילים

 

סיפורים קצרים מפחידים באורך של משפט אחד

 

האהבה היא

 

להעריך את מה שיש

 

משימת הבלונים

 

כוס קפה על הקיר

 

הנערה העיוורת

 

איך לצאת מצרות- החמור והבאר

 

סערת הרגשות

יש 2 עמודים
1  2   לעמוד הבא   


Go Back  Print  Send Page

פינת הילדים
 

הוספה למועדפים
  |  הפוך לעמוד הבית    |  תנאי השימוש באתר | מפת האתר  | 
כל הזכויות שמורות © לפרינטיים 2018